До 100-річчя з дня народження доктора медичних наук, професора, лауреата Державної премії України Ю. Ю. Колонтая (08.05.1925 – 15.11.2002)

Головна/Видатні особистості / До 100-річчя з дня народження доктора медичних наук, професора, лауреата Державної премії України Ю. Ю. Колонтая (08.05.1925 – 15.11.2002)

Юрій Юлійович Колонтай — видатний вчений, педагог і лікар за фахом «травматологія та ортопедія», фундатор хірургії кисті в Україні.


Народився Юрій Колонтай в селі Солоне Дніпропетровської області в родині медиків. В 1941 році закінчив середню школу. На вибір майбутньої професії вплинув приклад батьків і передусім дядька — відомого хірурга доцента Дмитра Оверковича Василенка. Його плани порушила війна, але мрію не загасила. 16-річним юнаком Ю. Ю. Колонтай працював санітаром евакогоспіталю, розгорнутого на базі лікарні ім. І. І. Мечникова. Закінчив артилерійське училище, воював на Ленінградському і Прибалтійському фронтах на посаді командира розвідувального артвзводу, нагороджений орденом червоної зірки та медалями.

1945 року Юрій Юлійович вступив до Дніпропетровського медичного інституту. У студентські роки захоплювався травматологією та ортопедією, активно працював у науковому гуртку під керівництвом професора Лідії Олексіївни Смірнової, захоплювався лекціями професора Т. М. Степанова. Після закінчення інституту в 1951 році вступив до клінічної ординатури Харківського інституту травматології та ортопедії ім. М. І. Ситенка. Саме тут, у стінах колиски травматології та ортопедії, відбулося його становлення як лікаря й науковця. Після закінчення клінічної ординатури Ю. Ю. Колонтай був призначений головним лікарем інституту, активно займається науковою роботою. В 1959 році Ю.Ю. Колонтай захищає кандидатську дисертацію на тему «Пологові пошкодження плечового сплетіння у новонароджених».

В 1962 році Ю. Ю. Колонтай повернувся до Дніпропетровська. Був обраний на посаду доцента, а потім професора кафедри травматології і ортопедії Дніпропетровського медичного інституту. В 1968 році успішно захистив докторську дисертацію на тему «Сухожильна гомопластика». З 1970 до 1990 року він очолював кафедру травматології і ортопедії рідної альма-матер. То були роки розквіту його творчого потенціалу як вченого, лікаря і педагога. Йому вдалося сформувати на кафедрі й згуртувати навколо себе потужну команду однодумців ортопедів-травматологів і встановити ефективну взаємодію з практичними лікарями всієї області. Колективна робота в операційних, перев’язочних, гіпсових створювала особливу атмосферу єдності всіх ланок медичних працівників.
Юрій Юлійович був безумовним лідером, вимогливим керівником, мудрим вчителем для всієї травматологічної спільноти. Його комунікабельність, рішучість і особиста харизма, а разом із тим наукові здобутки й інноваційні підходи сприяли формуванню широкого кола друзів і колег серед провідних фахівців галузі травматології та ортопедії. В науковому світі його ім’я стоїть поруч із такими світилами, як Г. А. Ілізаров, О. О. Корж, О. Н. Гудушаурі, Г. В. Гайко і багато інших.

Професор Ю.Ю. Колонтай мав широке коло наукових інтересів у травматології та ортопедії, свої ідеї з розвитку перспективних напрямів науки передавав учням. Провідним напрямом, родзинкою всього професійного життя вченого була хірургія кісті. Обіймаючи свого часу посаду заступника голови Всесоюзної спілки травматологів-ортопедів, він керував розвитком хірургії кисті на загальнодержавному рівні. За його ініціативою в місті Дніпропетровську був створений перший в Україні міжобласний центр хірургії кисті. Напрацювання провідних клінік України за цим напрямом він об’єднав у цикл робіт, відзначений Державною премією України.

Юрій Юлійович Колонтай — яскрава постать, видатна особистість, яка назавжди залишиться в історії травматології та ортопедії. Він залишив глибокий слід у серцях тих, хто йшов поруч із ним, вчився у нього. Попри те, що його життя не було безперешкодним і безхмарним, його розум, наполегливість і далекоглядність допомогли створити життєздатну наукову школу, що витримала випробування часом і дала путівку в життя не одному поколінню професіоналів.

Спогади випускника 1963 року про незабутні студентські роки та шлях у професію

Спогади випускника 1963 року про незабутні студентські роки та шлях

До музею історії ДДМУ, розташованому в морфологічному корпусі нашого університету, завітав випускник фармацевтичного факультету 1963 року – провізор, полковник у…

До 160-річчя від дня народження професора  І.П. Коровіна  (1865 – 1927)

До 160-річчя від дня народження професора  І.П. Коровіна  (1865 –

Відкриває сторінку пам’ятних дат ім’я видатного вченого, патологоанатома, д.м.н. професора Івана Петровича Коровіна, 18 січня виповнюється 160 років від дня…

До 150-річчя від дня народження професора М.Ф. Руднєва (1874 – 1930)

До 150-річчя від дня народження професора М.Ф. Руднєва (1874 –

У скарбницю пам’яті видатних особистостей міста Дніпра та Дніпровського державного медичного університету золотими буквами вписано ім’я професора Михайла Федоровича Руднєва….

До 100-річчя від дня народження професора Я.Г. Коврова (1924-2017)

До 100-річчя від дня народження професора Я.Г. Коврова (1924-2017)

1 вересня 2024 року виповнилося 100 років від дня народження професора Якова Григоровича Коврова. В історії ДДМУ він залишився як…